تحصیل در سوئد در مقطع دکتری | تحصیل در آلمان|تحصیل در آمریکا|تحصیل در ایتالیا|تحصیل در سوئد|تحصیل در کانادا
تحصیل در آلمان
درباره تحصیل در آلمان
اسفند ۲۳, ۱۳۹۵
چرا تحصیل در سوئد
فروردین ۲۳, ۱۳۹۶
تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد در مقطع دکتری

در مقاله های پیشین به موضوع تحصیل در سوئد پرداخته شد ؛ در این مقاله به صورت تخصصی تر  به  تحصیل در سوئد در مقطع دکتری می پردازیم .

تحصیل در سوئد  و در مقطع دکتری نه تنها  رایگان می باشد ، بلکه دانشجوی دوره ی دکتری در طول دوره تحصیل ، حقوقی ماهانه (حدود ۱۳٫۰۰۰ کرون دریافتی خالص و با کسر مالیات) دارند . این سبب شده است تا دانشجوی دوره دکتری به دلیل دغدغه های مالی ، دست از ادامه تحصیل برندارد و از سوی دیگر ، دولت علاوه بر بهره گیری از دانش شخص ، اقامت دائمی نیز به وی اعطا می کند .لازم به ذکر است که دانشجویان دوره دکتری ، حتی در صورت داشتن شرایطی بهتر و بالاتر از پیش نیاز های  تحصیل در سوئد در مقطع دکتری نیز ملزم به یک قدم عقبگرد بوده و مدرک فوق لیسانس خود را نیز  باید در همان دانشگاه اخذ کنند و سپس وارد دوره دکتری شوند . این کار علاوه بر جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی ، باعث می شود که دانشجو توسط اساتید مربوطه ارزیابی و تایید صلاحیت شوند .

برای ادامه تحصیل در سوئد و در مقطع دکتری ، مکاتبه با دانشگاه مورد نظر و ارسال سوابق تحصیلی ، تجارب پژوهشی و میدانی و مهمترین دست آورد ها شروع خوبی برای ثبت نام است .

برای تحصیل در سوئد در مقطع دکتری ، حتما باید سابقه تحصیلات اروپایی وجود داشته باشد ، در غیر این صورت درخواست ورود به کشور و اخذ ویزا رد می شود . در تکمیل این امر ، طی قانونی که مورخ  ۱۷ ژوئن ۲۰۱۴ در پارلمان سوئد تصویب شد ، دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی و دکتری در سوئد شاغل به تحصیل هستند ، می توانند برای دریافت اقامت دائم درخواست داده تا اداره مهاجرت سوئد مورد بررسی و تائید قرار دهد ، البته دارا بودن ۴ سال اقامت تحصیلی‌ در طول ۷ سال گذشته نیز پیشنیازی اساسی در این قانون می باشد .

تحصیل در سوئد در مقطع دکتری

ساده ترین روش برای تحصیل در سوئد در مقطع دکترا ْ نامه نگاری مستقیم با دانشگاه و دپارتمان مورد نظر می باشد که طی آن متقاضی تحصیل در سوئد به معرفی خود ، مدارک اخذس شده و سوابق تحصیلی- تحقیقاتی ، مقاله های تدوین شده و تمامی توانایی های فردی خود می پردازد . تحصیل در سوئد در مقطع دکتری برای افرادی که در اروپا سلسله مراتب را طی کرده اند و مدارک مربوطه را تحت نظر اساتید سرشناس آن اخذ نموده اند ، بسیار آسان تر از تحصیل در سوئد برای افرادیست که از ایران قصد ثبت نام در مقطع دکتری را دارند ، می باشد که دلیل آن ارائه معرفی نامه ای معتبر می باشد .

برای متقاضیان تحصیل در سوئد در مقطع دکتری ، علاوه بر ارسال رزومه و پرپوزال های مربوطه راه دیگری نیز وجود دارد که در آن ، متقاضی به عنوان دانشجوی تکمیل ظرفیتی می تواند وارد دانشگاه شود که در این روش شهر ، دانشگاه و رشته تحصیلیش بستگی به جاهای خالی دارد ( که عموما رشته های تراز اول نیز نمی باشند ) .

یکی از عواملی که تحصیل در سوئد در مقطع دکتری را بسیار آسان تر می کند ، اخذ فوق لیسانس از یکی از دانشگاه های سوئد می باشد . با توجه به اینکه در این دوره و در زمان کار بر روی تز و پایان نامه این دوره با اساتید مختلفی در ارتباط هستید ، این ارتباط سبب می شود تا فرصت خودنمایی بیشتری (نمایش قدرت علمی) در نزد اساتید مذکور را داشته باشید که این امر و اثبات توانایی هایی علمیتان به اخذ معرفی نامه از شخصی سرشناش و قابل اتکا منجر می شود ، مساله که دانش جویان ایرانی علاوه بر معدل بالا و سوابق درخشان از ارائه آن عاجزند .

تحصیل در سوئد در مقطع دکتری ، علاوه بر حصول شان بالای اجتماعی ، به گرفتن حقوق بالا ، اقامت دائم در سوئد و اشتغال درکمپانی های بزرگ منتج می شود ، لذا رقابت برای اخذ دکترا و استفاده از امکانات فوق برای غیر بومیان ، بسیار شدید می باشد.

 

تحصیل در سوئد

سوئد به عنوان یکی از کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی و یکی از مرفه ترین کشور های جهان ، یکی از مقاصد مورد نظر تمامی افرادیست که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند . جذابیت تحصیل در سوئد به اندازه ای می باشد که بالای نیمی از دانشجویان مقطع دکترا در این کشور غیر بومی هستند و دولت سوئد با فراهم آوردن شرایط مطلوب برای دانشجویان ، در جذب و ماندگاری آن ها به عنوان نیروی انسانی تلاش می کند . لازم به ذکر است که با توجه به نیاز های متغیر و علوم در حال تکامل ، نظام تحصیل در سوئد در هر دهه دچار انقلاب و دگرگونی قرار می شود .

دانشگاه های سوئد که در دو ترم پاییزه و بهاره  (به ۲ زبان انگلیسی و سوئدی) به ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان می پردازند ، به افراد در حال تحصیل در سوئد این امکان را می دهند تا به موازات تحصیل به انجام فعالیت های اقتصادی هم مشغول بوده تا سطح رفاه عمومی خود و جامعه را افزایش دهند . از مهمترین این دانشگاه ها  (مراکز تحصیل در سوئد) می توان به دانشگاه پلی تکنیک KTH ( فنی ترین مرکز تحصیل در سوئد با بیش از ۱۰٫۰۰۰ دانشجو که اغلب آن ها غیر بومی هستند ) ، دانشگاه علوم پايه اوپسالا ( با بیش از ۵ قرن سابقه و قریب به ۲۵٫۰۰۰ دانشجو و به قولی بهترین دانشگاه سوئد ) ، دانشگاه انگلیسی زبان لوند ( با قریب به  3 قرن تجربه ، واقع در شهر لوند که بیش از ثلث شهروندان دانشجو هستند ) ،  دانشگاه تحقیق محور گوتنبرگ ( یکی از وسیعترین مراکز  تحصیل در سوئد و حتی اروپا ، دارای شمار زیادی دانشجو ، هيئت علمي و دپارتمان ) ، دانشگاه صنعتی چالمرز ( فعال در زمينه ي معماري ، علوم طبيعي و صد البته تكنولوژي که به واسطه مجاورت با کمپانی های اریکسون و ولوو ، همکاری های تنگانگی با هم دارند ) و در نهایت دانشگاه استکهلم ( که خواستگاه دریافت کنندگان نوبل زیادی بوده است ؛ این دانشگاه که به ۴ زیر مجموعه دانشکده علوم انسانی،علوم پایه،حقوق و علوم اجتماعی تقسیم می شود ، بزرگترین و معتبرترین مرکز تحصیل در سوئد می باشد) اشاره کرد .

مهمترین پیشنیاز تحصیل در سوئد ارائه مدرک پیش دانشگاهی و کسب حداقل نمره قبولی TOFEL یا IELTS (با توجه به رشته مورد نظر) می باشد .

تحصیل در سوئد ۲۰۱۴


معمولا تحصیل در سوئد (و سایر کشورهای خارجی) ، اولین تجربه حضور یک فرد در کشوری خارجی و اقامتی بلند مدت در آن است . این تجربه ، گاها با تصورات افرادی که به قصد تحصیل در سوئد به این کشور گام نهاده اند کاملا در تضاد می باشد . به عنوان مثال اشخاص متقاضی تحصیل در سوئد با این ذهنیت که زبان کشور مذکور را با قرار گرفتن در محیط خواهند آموخت ، اقدام به مهاجرت می کنند . این در حالیست که پس از مهاجرت و حضور به هم رساندن در کشوری خارجی ، به سمت ایرانیان مقیم آنجا جذب می شود که این مطلب کمکی در یادگیری زبان – علی الخصوص فهم متون تخصصی – به شما نمی کند . از دیگر تصورات اشتباه مربوط به تحصیل در سوئد می توان به این مطلب اشاره کرد که یافتن شغل به آسانی امکان پذیر نیست و پس از پایان تحصیل ، در صورت نداشتن رزومه تحصیلی قوی و تسلط به زبان سوئدی ، ادامه اقامت کار دشواریست . علاوه بر این برای اقامت در سوئد باید به راه اندازی کسب و کاری سود ده ، ازدواج و یا ادامه تحصیل در سوئد در مقطع دکتری متمسک شوید که هریک مشکلات خاص خود را در بر دارد . تحصیل در سوئد نیازمند تلاش شبانه روزی ، مطالعه مستمر و تحقیق عملی می باشد که در صورت دست کم گرفتن آن ، قادر به اتمام تحصیل نخواهید بود زندگی در سوئد ، بالاخص در سال های ابتدایی به هیچ وجه آسان نیست و متقاضیان تحصیل در سوئد باید با آمادگی روبرویی با این مشکلات به این کشور سفر کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

?>

بهینه سازی سایت توسط سئویاب